< اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی
 


چاپ
ارسال به دوست

تست بالغ بر 8 هزار راس دام سنگین جهت تشخیص سل گاوی در استان آذربایجان غربی از ابتداء سالجاری تا کنون

از ابتدای سالجای تا کنون تعداد 8 هزار و 702 راس دام سنگین جهت تشخیص سل گاوی مورد تست قرار گرفته است.

   به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی ، دکتر سید غلامرضا ملکی معاون سلامت دامپزشکی استان با اعلام این مطلب گفت :سل يكي از مهمترين بيماري هاي عفوني و مشترك بين انسان و دام است كه در اكثر نقاط دنيا شايع مي‌باشد. دانشمندان قدمت بيماري سل را به اندازه حيات بشريت مي دانند. اغلب پيشرفت بيماري كند بوده و شكل مزمن دارد و مي تواند تقريباً تمام اندام هاي بدن را درگير نمايد.  عليرغم وجود روش هاي مختلف درماني هنوز هم مرگ و مير بسياري در پي دارد و يكي از معضلات بهداشتي جامعه جهاني محسوب مي شود.

   دکتر ملکی  با اشاره به اجرای تست‌های غربالگری سل گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف  سازمان دامپزشکی کشور کنترل بیماری­‌های مشترک بین انسان و دام است و بیماری‌یابی و جداکردن دام‌­های حامل و مبتلا از دام‌­های سالم، یکی از راه‌های اصلی در راستای نیل به این مهم است .

   وی گفت : در همین راستا اداره کل دامپزشکی  استان آذربایجان غربی  به منظور پیشگیری و كاهش خسارات  و ضايعات دامي ناشي از ابتلاء به   این بيماري از ابتدای سالجای تا کنون   تعداد  8 هزار و 702 راس دام  سنگین را  جهت تشخیص سل گاوی مورد تست قرار داده است  که در نتیجه تست های انجام شده  تعداد 7 راس دام سنگین مبتلا به بیماری  سل تشخیص داده شد دامهای راکتور با نظارت کارشناسان دامپزشکی کشتار گردیدند .  

  • کد خبر: ٢٤٣٦٧٤/
  • ٠٩:١٩ - 1398/06/26/
  • تعداد بازدید: 23

خروج