• 1403/03/19 - 09:54
  • تعداد بازدید : 24
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

هشدار مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی در خصوص بیماری تب کریمه کنگو (cchf)

فصل گرما و احتمال شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (cchf)

مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی  : تب کریمه کنگو از جمله بیماری‌هایی است همزمان با آغاز فصل گرما نمود پیدا می‌کند، تاکید کرد: شهروندان به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری خطرناک تب کریمه کنگو حتما گوشت قرمز مورد نیاز را از مراکز تحت نظارت و مورد تایید دامپزشکی خریداری و به مهر دامپزشکی بر روی لاشه‌ها دقت کنند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی دکتر خلیل زاده مدیر کل دامپزشکی استان با اشاره به اینکه  : بیماری cchf یک بیماری ویروسی تب دار حاد است که بوسیله کنه به انسان منتقل می شود افزود : این بیماری بجز تب مختصر و گذرا  معمولا هیچ علایمی در دامها ندارد. ویروس بیماری در خون و بافت های بدن حیوان مبتلا وجود دارد که  دراین مواقع انجام کارهایی چون شاخ بری ، پشم چینی ، کشتار دامهای آلوده و تماس افراد با خون و سایر بافت های آلوده دامها ممکن است سبب انتقال بیماری شود .  و تصریح کرد همچنین گزش کنه ، له کردن کنه با دست ، تماس با خون و ترشحات خونی و گوشت آلوده نیز از راههای انتقال بیماری می باشد.

 وی گفت : با توجه به فرا رسیدن فصل گرما و افزایش فعالیت کنه ها ، احتمال شیوع این بیماری افزایش پیدا می کند که از راههای  کنترل و پیشگیری این بیماری می توان به سمپاشی دام و اماکن دامی ، تجهیز کشتارگاههای دام به سردخانه نگهداری گوشت و رعایت بهداشت فردی به هنگام تماس با دام ، گوشت و آلایش دامی اشاره کرد .

دکترخلیل زاده  افزود : یکی از بهترین روشهای جلوگیری از انتقال این بیماری علاوه بر رعایت بهداشت فردی ، نگهداری لاشه دام پس از کشتار حداقل بمدت 24 ساعت در دمای صفر تا 4 درجه سانتیگراد می باشد .

 مدیر کل دامپزشکی  استان همچنین تاکید کرد : کشتار غیر مجاز و خارج از کشتارگاه بدون رعایت پوشش ایمنی و فروش گوشت آن یکی از نقاط حساس و خطرناک در انتقال  این بیماری است که در این رابطه تاکید می گردد شهروندان محترم تنها از مراکز مجاز و بهداشتی نسبت به خرید گوشت مورد نیاز خود که به تایید ادارات دامپزشکی رسیده است اقدام نمایند .

.

  • گروه خبری : اخبار اسلايدر
  • کد خبر : 320647
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده

لینک کوتاه