• 1403/02/19 - 09:32
  • تعداد بازدید : 39
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

پوشش 81 در صد جمعت دام سنگین بر علیه بیماری تب برفکی در فاز زمستانه سال 1402در استان آذربایجان غربی

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی ،دکتر خلیل زاده مدیر کل دامپزشکی از پوشش 81 درصدی جمعت دام سنگین استان بر علیه بیماری تب برفکی در فاز زمستانه سال 1402 خبر داد .

وی در اهمیت بیماری تب برفکی اضافه کرد: بیماری تب برفکی یکی از بیماری‌های ویروسی مسری دام است که در صورت شیوع، خسارات اقتصادی فراوانی را به واحدهای پرورش دام وارد می‌سازد. وی افزود: بیماری تب برفکی از بیماریهای واگیر دامی با تلفات سنگین است که گاهی تا ۱۰۰ درصد تلفات در دام های غیر واکسینه می دهد.

دکتر خلیل زاده تصریح کرد : واکسیناسیون نقش بسزایی در مقابله با این بیماری دارد  اما باید توجه داشت که به طور قطع نمی‌توان به صورت صددرصد متکی به آن بود و رعایت اصول بهداشتی، قرنطینه‌ای،مخصوصا کنترل تردد دام و خرید دام از منابع مطمئن با سوابق واکسیناسیون ، دفن بهداشتی تلفات احتمالی و ضد عفونی توسط دامداران درکنار امر واکسیناسیون در جلوگیری از بروز و شیوع  این بیماری بسیار مؤثر می باشد ضمنا هر گونه تردد غیر ضروری به میادین دام خودداری گردد .

مدیر کل دامپزشکی استان خاطر  نشان کرد :در همین راستا  به منظور پیشگیری از تلفات  و کاهش خسارات دامی ناشی از ابتلاء به  بیماری تب برفکی ، در اجرای طرح مایه کوبی دام سنگین بر علیه بیماری تب برفکی در فاز زمستانه سال 1402 اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی با برنامه ریزی منسجم و با استفاده از توان بخش  خصوصی با نظارت کارشناسان شبکه های دامپزشکی 264 هزار 519 راس دام سنگین را بر علیه بیماری تب برفکی ایمن سازی نموده اند .  

 

  • گروه خبری : اخبار اسلايدر
  • کد خبر : 318972
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده

لینک کوتاه