• 1402/11/23 - 08:15
  • تعداد بازدید : 35
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

طی 10 ماهه سال 1402 در استان آذربایجان غربی بیش از34هزار قلاده سگ صاحبدار علیه بیماری هاری ایمن سازی شده اند

هاری نوعی بیماری مشترک ویروسی است که ویروس آن از طریق بزاق حیوان هار و محل گازگرفتگی وارد بدن شده و به سمت اعصاب انتهایی در ماهیچه ها می رود و شروع به تکثیر مینماید این ویروس در انسان و سایر پستانداران خونگرم قابلیت رشد و تکثیر دارد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی، دکتر خلیل زاده مدیر کل دامپزشکی استان با اعلام این خبر گفت : پیشگیری از بیماری هاری در کشور ما به عنوان یک اولویت مهم در بین بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان می باشد. و درصورت ظهورعلائم هاری ، درمان امکان ندارد و مرگ بیماران قطعی است.

وی با اشاره بر اینکه حیوان مبتلا به هاری باید معدوم سازی شود گفت : تنها روش پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون میباشد،

  دکتر خلیل زاده افزود : در همین راستا طی 10 ماهه  سال1402تعداد 34هزار و 600قلاده سگ صاحبدار برعلیه بیماری هاری ایمن سازی و مایه کوبی شده اند  .

وی  همچنین اظهار داشت: با توجه به اهمیت واکسیناسیون و پیشگیری و مبارزه با این بیماری در حین عملیات واکسیناسیون  آموزش‌های چهره به چهره  در خصوص اهمیت بیماری هاری، راههای انتقال و جلوگیری از ابتلا به این بیماری برای دامداران و صاحبان آنها ارائه توسط کارشناسان ارائه می گردد.

لازم بذکر است به منظور کنترل و مبارزه با این بیماری همه ساله با توجه به دستورالعمل اجرایی دفتر مبارزه با بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور سگ‌های صاحب‌دار توسط اکیپ های مایه کوبی مورد واکسیناسیون قرار می گیرند.

  • گروه خبری : اخبار اسلايدر
  • کد خبر : 315043
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده

لینک کوتاه