• 1400/10/21 - 11:20
  • تعداد بازدید : 133
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

تکاب : افزایش 85 درصدی آمار مایه کوبی دامهای سبک بر علیه بیماری PPR (طاعون نشخوار کنندگان کوچک) در شهرستان

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی ، دکتر احمد بهرامی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان تکاب از مایه کوبی بیش از  161 هزار رأس دام سبک بر علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در 9 ماهه اول سالجاری در این شهرستان خبر داد .
وی با اشاره به اهمیت واکسیناسیون در زمینه مقابله با این بیماری گفت: یکبار تزریق این واکسن ایمنی مادام العمر و یا حداقل سه ساله را به همراه دارد، این بیماری به دلیل قابلیت انتقال از دام های اهلی به حیوانات وحشی  بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: در همین راستا به منظور کاهش خسارات و تلفات ناشی از این بیماری ، طی  9 ماهه اول سال 1400 اقدام به مایه کوبی تعداد  161 هزار و 737 رأس  دام سبک  علیه (PPR) (طاعون نشخوارکنندگان کوچک)  توسط اکیپ های مایه کوبی شبکه دامپزشکی شهرستان تکاب  با استفاده از توان بخش خصوصی  شده است که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته افزایش 85 درصدی را داشته است.

طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) ، که بنام طاعون بز نیز شناخته میشود یک بیماری ویروسی بسیار مسری می‌باشد که گوسفند و بز به آن مبتلا می‌شوند. از علایم این بیماری تب، ترشحات چشم و بینی ، التهاب و جراحات دهانی، اختلال تنفسی و سرفه ، ذات الریه، التهاب روده ها و اسهال می‌باشد .

  • گروه خبری : اخبار شهرستان تکاب,اخبار شهرستان صفحه اصلي
  • کد خبر : 280689
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده

لینک کوتاه