< اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی
 


چاپ
ارسال به دوست

پوشش صد درصدی مایه کوبی علیه بیماری هاری در 12 ماهه سال 97

طی 12 ماهه سال 97 بیش از 20 هزار قلاده سگ صاحبدار علیه بیماری هاری در استان آذربایجان غربی ایمن سازی شده اند

 هاری نوعی بیماری مشترک ویروسی است که ویروس آن از طریق بزاق حیوان هار و محل گازگرفتگی وارد بدن شده و به سمت اعصاب انتهایی در ماهیچه ها  می رود و شروع به تکثیر می نماید این ویروس در انسان و سایر پستانداران خونگرم قابلیت رشد و تکثیر دارد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی، دکتر سید غلامرضا ملکی معاون سلامت دامپزشکی استان با اعلام این خبر گفت : پیشگیری از بیماری هاری در کشور ما به عنوان یک اولویت مهم در بین بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان می باشد. و درصورت ظهورعلائم هاری ، درمان امکان ندارد و مرگ بیماران قطعی است.

وی با اشاره بر اینکه حیوان مبتلا به هاری باید معدوم سازی شود گفت : تنها روش پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون میباشد،

 دکتر ملکی با اشاره به  پوشش 100 درصدی حجم عملیات بیش بینی شده   ایمن سازی  علیه  بیماری هاری گفت:  در همین راستا طی 12 ماهه سال 97 تعداد 20   هزار و 47  قلاده سگ صاحبدار برعلیه  بیماری  هاری ایمن سازی و مایه کوبی شده اند  .

وی  همچنین اظهار داشت: با توجه به اهمییت واکسیناسیون و پیشگیری و مبارزه با این بیماری در حین عملیات واکسیناسیون  آموزش‌های چهره به چهره  در خصوص اهمیت بیماری هاری، راههای انتقال و جلوگیری از ابتلا به این بیماری برای دامداران و صاحبان آنها ارائه توسط کارشناسان ارائه می گردد.

لازم بذکر است به منظور کنترل و مبارزه با این بیماری همه ساله با توجه به دستورالعمل اجرایی  دفتر مبارزه با بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور سگ‌های صاحب‌دار توسط اکیپ های مایه کوبی مورد واکسیناسیون قرار می گیرند.

  • کد خبر: ١٢٩٥٢٨/
  • ١٠:٣٥ - 1398/02/19/
  • تعداد بازدید: 24

خروج