چاپ
ارسال به دوست

ماکو : پایش و مراقبت از بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان

بر اساس آزمایشات تکمیلی شهرستان ماکو از نظر بیماری انفلوآنزای فوق حاد پرندگان تحت کنترل و منفی بوده است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی، فاطمه آیرم رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان ماکو با اعلام این مطلب گفت :  به واسطه وجود ، تالابهای متعدد  در شهرستان ماکو هرساله در فصل های پاییز و زمستان میزبان پرندگان مهاجر است از این رو انجام اقدام های پایش و بررسی این اماکن در جهت کنترل و پیشگیری از بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان ضرورت بیشتری می یابد.

وی گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از این بیماری با اجرای طرح پایش و  نظارت های دقیق و مراقبت فعال بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان درتالاب ها و زیستگاههای آبی حاشه شهرستان  و واحد های روستایی. اکیپ های مبارزه با بیماری های طیور شبکه دامپزشکی شهرستان ماکو علاوه بر واحد های نگهداری و پرورش طیور، روستا  به روستا برای پایش طیور محلی و  زیستگاه به زیستگاه برای پایش طیور وحشی مراجعه و گزارش از وضعیت طیور شهرستان تهیه می نمایند.

وی گفت :کارشناسان شبکه به محض دریافت  گزارشات مشکوک در رابطه با بیماریهای طیور با مراجعه به واحدها تا شعاع 5 کیلو متری اطراف تالاب ها  و واحد های روستایی اقدام به  نمونه برداری از انواع طیور بومی می نمایند  که بر اساس آزمایشات تکمیلی از نظر بیماری انفلوآنزای فوق حاد پرندگان شهرستان ماکو تحت کنترل و منفی بوده است .

 رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان ماکو اظهار داشت : با توجه به سرد شدن هوا و کوچ پرندگان مهاجر به کشور و نظر به کنترل بیماری های تنفسی بین پرندگان عرضه مرغ زنده در هفته بازار ها ممنوع بوده و با خاطیان این امر به شدت برخورد خواهد گردید.

 وی خاطر نشان کرد : زنده فروشي پرندگان در بازارهاي محلي و مغازه هاي مرغ فروشي يكي از راههاي مهم انتقال بيماري آنفلوانزاي فوق حاد طيور مي باشد و جهت پيشگيري و كنترل اين بيماري ويروسي خطرناك و بسيار مسرعي بايستي از خريد مرغ زنده اكيداً اجتناب نموده و صرفاً از مرغهايي كه در كشتارگاه و زير نظر دامپزشك ذبح و سپس بسته بندي و به بازار عرضه مي شوند مصرف نمود .

 


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٨٧٦/
  • ١٠:٥٢ - 1397/09/10/
  • تعداد بازدید: 136

خروج