چاپ
ارسال به دوست

معاون سلامت دامپزشکی استان آذربایجان غربی

بالغ بر 15 هزار قلاده سگ صاحبدار علیه بیماری هاری در استان آذربایجان غربی طی 9 ماهه سال 99 ایمن سازی شدند

هاری نوعی بیماری مشترک ویروسی است که ویروس آن از طریق بزاق حیوان هار و محل گازگرفتگی وارد بدن شده و به سمت اعصاب انتهایی در ماهیچه ها می رود و شروع به تکثیر مینماید این ویروس در انسان و سایر پستانداران خونگرم قابلیت رشد و تکثیر دارد.

گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی، دکتر اسماعیل الهیاری معاون سلامت دامپزشکی استان با اعلام این خبر گفت : پیشگیری از بیماری هاری در کشور ما به عنوان یک اولویت مهم در بین بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان می باشد. و درصورت ظهورعلائم هاری ، درمان امکان ندارد و مرگ بیماران قطعی است.

وی با اشاره بر اینکه حیوان مبتلا به هاری باید معدوم سازی شود گفت : تنها روش پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون میباشد،

 وی گفت : در همین رستا طی 9 ماهه سال 99 تعداد 15   هزار و 711 قلاده سگ صاحبدار برعلیه بیماری  هاری ایمن سازی و مایه کوبی شده اند. 

دکتر الهیاری همچنین اظهار داشت: با توجه به اهمییت واکسیناسیون و پیشگیری و مبارزه با این بیماری در حین عملیات واکسیناسیون  آموزش‌های چهره به چهره  در خصوص اهمیت بیماری هاری، راههای انتقال و جلوگیری از ابتلا به این بیماری برای دامداران و صاحبان آنها ارائه توسط کارشناسان ارائه می گردد.

لازم بذکر است به منظور کنترل و مبارزه با این بیماری همه ساله با توجه به دستورالعمل اجرایی مبارزه با بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور سگ‌های صاحب‌دار با همکاری اکیپ های بخش غیر دولتی و دولتی بر علیه بیماری هاری مایه کوبی و ایمن سازی می شوند.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٩٠٣٩/
  • ١٣:٢٨ - 1399/10/22/
  • تعداد بازدید: 100

خروج