چاپ
ارسال به دوست

اجرای طرح مبارزه با بيماري هاي انگلي خارجي بدن دام ، تب كريمه كنگو (CCHF) با سمپاشی بدن دامهای سبک و سنگین

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان : از شروع عملیات سمپاشی جهت پیشگیری از بیماریهای منتقله توسط انگلهای خارجی از جمله تب کریمه کنگو ( CCHF) در روستاهای استان خبر داد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی آذربایجان غربی ، دکترسید غلامرضا ملکی معاون سلامت دامپزشکی استان با اعلام این مطلب گفت : انگلهای خارجی علاوه بر  انتقال برخی از بیماری های مشترک از جمله تب کریمه کنگو  در انتقال بیماریهای انگلی خونی نیز نقش عمده ای داشته و در نهایت سبب کاهش راندمان تولیدی می گردد.

وی با اشاره به اهمیت مبارزه با انگل‌های  خارجی  بدن دام که ناقل بیماری‌های انگل خونی و بیماری مشترک بین انسان و دام است گفت: این موضوع حساسیت مقابله با انگل‌های خارجی را دوچندان می‌کند و افزود : در همین راستا طرح مبارزه با بيماري هاي انگلي خارجي  با عملیات سمپاشی بدن دامهای سبک و سنگین  به صورت رايگان در سطح تعدادی از دامداریهای روستاهای هدف توسط اکیپ های مبارزه با بیماریهای دامی بخش دولتی در استان  از اول تیر ماه آغاز و به مدت 20 روز کاری ادامه خواهد داشت.  

وی همچنین تاکید کرد : با انجام آموزش ترويج مي توان دامداران را با زيانهاي ناشي از وجود انگلها آشنا نموده ومزاياي بهسازي اماكن دامي جهت كنترل انگلهاي خارجي و بيماريهاي منتقله توسط آنها را به دامداران آموزش داد.

معاون سلامت دامپزشکی استان از دامداران خواست با توجه به اجرای طرح ضربتی سمپاشی اماکن دامی و مبارزه با عامل انتقال دهنده این بیماری در بدن دام توسط ماموران دامپزشکی نهایت همکاری را با این ماموران داشته باشند و از برداشتن و له کردن کنه‌ها با دست جداً خودداری کنند.

 


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٣١٣٩/
  • ٠٨:٥٨ - 1399/04/04/
  • تعداد بازدید: 1474

خروج