چاپ
ارسال به دوست

تحقق پوشش کامل مایه کوبی دام سبک بره و بزغاله علیه بیماری بروسلوزدر استان

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی :بیماری‌ تب‌ مالت‌ یا بروسلوز که‌ در حیوانات ‌به‌ نام‌ سقط جنین‌ واگیر مرسوم‌ است‌، یکی‌ از بیماری های‌ مهم مشترک و قابل انتقال بین انسان و دام می باشد که از 2 جنبه اقتصادی و بهداشت عمومی هزینه های فراوانی برای کشور و دامداران وارد می کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی ،دکتر سید غلامرضا ملکی معاون سلامت دامپزشکی استان از پوشش کامل مایه کوبی و ایمن سازی دام سبک برعلیه بیماری بروسلوز در اجرای این طرح خبر داد.

وی با اشاره به اینکه طرح واکسیناسیون  علیه بیماری تب مالت (بروسلوز) از فروردین ماه سالجاری آغاز گردیده است گفت:  طبق پیش بینی های انجام گرفته تعداد 800 هزار راس دام در این طرح میبایستی بر علیه این بیماری مایه کوبی گردند که  تا کنون 730 هزار راس بره و بزغاله واجد شرایط  بر علیه این بیماری بصورت رایگان ایمن سازی و مایه کوبی شده اند و این طرح همچنان تداوم دارد .

وی افزود :  هر ساله بر اساس دستور العمل سازمان دامپزشکی کشور تمامی جمعیت بره و بزغاله های ماده دام استان علیه این بیماری واکسینه می شوند.

ویتصریح کرد : نظارت فیزیکی مستمر و دقیق بر فعالیت گروه های مایه کوبی دولتی و غیردولتی، حفظ سیستم زنجیره سرد و رعایت نکات بهداشتی در انجام واکسیناسیون از جمله اقدامات این اداره کل برای نتیجه بخشی هرچه بیشتر در این طرح است.

وی خاطر نشان کرد : توصیه دامپزشکی به دامداران و شهروندان این است که با انجام به موقع واکسیناسیون دامها علیه بیماری تب مالت و پرهیز از مصرف شیر خام و همچنین رعایت مسائل بهداشتی در مورد ذبح دامها از احتمال بروز این بیماری جلوگیری نمایند .

معاون سلامت دامپزشکی استان ادامه داد: در کنار واکسیناسیون، آموزش روستاییان و دامداران و نیز مصرف کنندگان فرآورده های لبنی به عنوان ارزان ترین و مهمترین راه کنترل این بیماری توسط کارشناسان ارائه می گردد.

 


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٢٩٧٩/
  • ٠٨:١٩ - 1399/03/31/
  • تعداد بازدید: 1312

خروج