< اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی
 


چاپ
ارسال به دوست

تکاب : افزایش 55 درصدی پوشش واکسیناسیون علیه بیماری بروسلوز نسبت به مدت مشابه سال گذشته

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان تکاب از تحقق فراتر از پیش بینی واکسیناسیون علیه بیماری بروسلوز در جمعیت دام سبک در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل دامپزشكي آذربايجان غربی، دكتر احمد بهرامی رئيس اداره دامپزشكي شهرستان تکاب ضمن اعلام اين خبر افزود: عملیات مایه کوبی دامهای سبک بر علیه بیماری بروسلوز (تب مالت) با استفاده از توان مراکز مایه کوبی بخش خصوصی انجام گرفته و در طول شش ماهه نخست سالجاری بیش از 62000 رأس بره و بزغاله ماده بر علیه بیماری بروسلوز واکسینه گردیده که نسبت به پیش بینی ابتدای سال نزدیک به  یک و نیم برابر تعداد در نظر گرفته شده واکسیناسیون انجام گرفته و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش 55 درصدی را نشان می دهد.

وی خاطر نشان کرد که این بیماری در دام درمان ندارد و تنها راه مبارزه با آن پیشگیری از طریق واکسیناسیون و رعایت مسائل بهداشتی مانند عدم تماس مستقیم با بافت های آلوده نظیر جنین سقط شده، جداسازی دامهای سالم از بیمار، و نیز ضدعفونی مرتب محل دامداری و تجهیزات مربوط به دام می باشد.

دكتر بهرامی در پایان ضمن توصیه به عموم شهروندان در استفاده از شیر و لبنیات پاستوریزه افزود؛ جوشاندن شیر خام یکی از روش های بسیار مناسب به منظور پیشگیری از انتقال عوامل بیماری زا مثل عامل بیماری بروسلوز (تب مالت) می باشد.

 


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٤٣٧٦٨/
  • ٠٨:٥٠ - 1398/06/28/
  • تعداد بازدید: 23

خروج