< اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی
 


چاپ
ارسال به دوست

مایه کوبی بالغ بر یک میلیون راس دام سبک و سنگین علیه بیماری تب مالت طی 5 ماهه اول سال 98 در استان آذربایجان غربی

بیماری بروسلوز بیماری مهم مشترک و قابل انتقال بین انسان و دام می باشد که از 2 جنبه اقتصادی و بهداشت عمومی هزینه های فراوانی برای کشور و دامداران وارد می کند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی، دکتر کامیار داهیم مدیر کل دامپزشکی استان  با اعلام این خبر گفت: از ابتدای  سالجاری تا کنون  تعداد یک میلیون 633 هزار و 968 راس دام سبک و سنگین  علیه بیماری بروسلوز( تب مالت)   مایه کوبی و ایمن  سازی شده اند .

وی افزود :  این حجم از عملیات  به منظور پیشگیری از تلفات و کاهش خسارت ها و ضایعات دامی ناشی از ابتلا به بیماری بروسلوز در دام های  سبک و سنگین با استفاده از توان بخش خصوصی و دولتی در سطح استان  اجرا شده است .

دکتر داهیم  گفت:  یکی از راههای جلوگیری از بروز بیماریهای مشترک بین انسان ودام پیشگیری و جلوگیری از وقوع بیماریهای دامی از طریق واکسیناسیون و ضدعفونی کردن اماکن دامی می باشد که از اهداف سازمان دامپزشکی کشور در حفظ و حراست از سرمایه عظیم دامی است.

وی اظهار کرد : نظارت فیزیکی مستمر و دقیق بر فعالیت گروه های مایه کوبی دولتی و غیردولتی، حفظ سیستم زنجیره سرد و رعایت نکات بهداشتی در انجام واکسیناسیون از جمله اقدامات این اداره کل برای نتیجه بخشی هرچه بیشتر عملیلات مایه کوبی علیه این بیماری است.

 

دکتر داهیم افزود: یکی از راههای مبارزه و کنترل این بیماری‌انجام تست‌های غربالگری برای تشخیص دام‌های راکتور و آلوده در فارم و همچنین ردیابی آنها در کشتارگاه‌هاست.  که در همین راستا علاوه بر مایه کوبی دام ها تعداد 4  هزار و 868 مورد نمونه‌برداری سرمی از واحدهای دامی دامداری‌های مناطق پرخطر نیز جهت شناسایی دام های بیمار نیز انجام شده است  .

وی  گفت : آموزش  های لازم به دامداران و آگاه نمودن آن ها از عدم خرید و فروش و جابجایی دام بدون گواهی سلامت را از راهکارهای اصلی پیشگیری از این بیماری‌ها برشمرد و گفت :  در کنار واکسیناسیون، آموزشهای  لازم در خصوص کنترل و پیشگیری از این بیماری  به روستاییان و دامداران نیز  داده می شود .
  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٤٣٥٩١/
  • ١٠:٣٥ - 1398/06/24/
  • تعداد بازدید: 39

خروج