• 1401/09/02 - 08:27
  • تعداد بازدید : 199
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

ماکو : تحقق بیشترین میزان پوشش واکسیناسیون در طی ده سال گذشته علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در سالجاری

 به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی ، فاطمه آیرم رئیس شبکه دامپزشکی شهرستاتن ماکو از تحقق بیشترین میزان پوشش واکسیناسیون در طی ده سال گذشته علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در سال سالجاری در این شهرستان خبر داد.

  وی گفت : شبکه دامپزشکی شهرستان ماکو در اجرای سیاست ریشه کنی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک که جز بیماری های استراتژیک در دام بوده و اهمیت بیماری از منظر خسارت مالی است که به دامدار وارد میشود لذا  در سال 1401 بیشترین میزان پوشش واکسیناسیون در ده سال گذشته با 108 روستا  که بیشترین جمعیت واکسینه با 197085 راس بوده امسال برعلیه طاعون نشخوار کنندگان واکسینه شدند.

 بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) که با عنوان "طاعون بزی" نیز شناخته می شود، یک بیماری کشنده حاد با واگیر بسیار بالا می باشد که نشخوار کنندگان کوچک و شترها را درگیر می کند. علائم این بیماری تب، ترشحات چشم و بینی، تورم دهان، اسهال، ذات الریه همراه با سختی تنفس بوده که گاهی منجر به مرگ نیز می گردد. عامل بیماری موربیلی ویروس از خانواده پارامیکسوویریده می باشد. بیماری PPR جزء فهرست بیماری های مهم در سازمان جهانی دام (OIE) می باشد و کشورها موظف هستند که در صورت وقوع، بیماری را به این سازمان گزارش نمایند.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان ماکو,اخبار شهرستان صفحه اصلي
  • کد خبر : 294671
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده

لینک کوتاه