• 1401/08/21 - 10:01
  • تعداد بازدید : 26
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

سمپاشی 826هزار متر مربع جایگا دام و بیش 253 هزار راس دام بر علیه انگلهای خارجی در راستای مبارزه با بیماریهای تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) و ......از ابتدای سالجاری تا کنون

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی آذربایجان غربی ،دکتر خلیل زاده مدیر کل دامپزشکی استان با اعلام این مطلب گفت:  در راستای اجرای طرح مبارزه با بیماری های قابل انتقال از انگلهای خارجی از جمله بیماری تب کریمه کنگو و لمپی اسکین ، عملیات سمپاشی بدن دام و جایگاه  در سطح دامداریهای استان با هدف مقابله با کنه ها توسط اکیپ های عملیاتی ادارات دامپزشکی شهرستان های تابعه انجام شده است.

 دکتر خلیل زاده اظهارکرد: یکی از مهمترین بیماری های مشترک بین انسان و دام بیماری بسیار خطرناک تب کریمه کنگو به شمار می رود. عامل این بیماری ویروسی است که توسط کنه ها، ابتدا به دام، سپس انسان به طور تصادفی از طریق دام به این بیماری مبتلا می شود.

وی افزود : با توجه به اهمیت بیماریهای قابل انتقال از طریق انگلهای خارجی ،کنه و حشرات و پیشگیری از آنها در راستای کنترل و مبارزه با بیماری واگیر بیماریهای تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) از ابتدای سالجاری تا کنون ، بدن تعداد 253 هزار 999 رأس گاو و گوساله گوسفند و بز در سطح دامداری های استان و مقدار  826 هزار و 689متر مربع جایگاه دام بر علیه انواع انگلهای خارجی مورد سمپاشی قرار گرفته است.

دکتر خلیل زاده اظهار کرد: انگلهای خارجی علاوه بر تضعیف سیستم ایمنی دام وحساس نمودن دامها در ابتلا به انواع بیماریها، در انتقال بسیاری از بیماریهای دامی و مشترک بین انسان و دام مانند تب خونریزی دهنده کریمه کنگو(CCHF) تیلریوز، لمپی اسکین و .... نقش اساسی دارند و مبارزه با آنها در حفظ سرمایه دامی و تأمین بهداشت عمومی جامعه بسیار موثر است.

مدیر کل دامپزشی استان تاکید کرد :   دامداران باید برای مبارزه با کنه‌های دامی و پیشگیری از این بیماری ضمن بهسازی اماکن دامی خود، دام‌ها و جایگاه‌های نگهداری آنها را به‌صورت دوره‌ای در فصل گرما با سموم مخصوص دامی سمپاشی کنند.

  • گروه خبری : اخبار اسلايدر
  • کد خبر : 292313
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده

لینک کوتاه