• 1401/06/27 - 09:15
  • تعداد بازدید : 54
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

تکاب : ایمن سازی بیش از 118 هزار رأس گوسفند و بز بر علیه بیماری تب برفکی در 6 ماهه اول سال1401 در این شهرستان

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی دکتر احمد بهرامی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان تکاب گفت :  بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی و واگیر دامها بوده که به راحتی و خیلی سریع از طریق هوا،آب، نهاده های دامی،علوفه و خوراک و حتی لوازم و ابزار مورد استفاده در دامداریها نیز قابل انتشار به سایر دام هاست. این بیماری به لحاظ شدت واگیری و خسارات افتصادی یکی از موانع اصلی در تأمین بهداشت و تولید دام و فرآورده های دامی محسوب می شود و با علایمی همچون: لنگش، ریزش بزاق، ایجاد تاول و زخم در مخاطات دهانی، سقط جنین و تلفات به ویژه در دامهای جوان همراه است.

بهرامی با اشاره به اینکه از مهمترین و مؤثرترین راههای پیشگیری و کنترل بیماری مذکور، مایه کوبی مستمر و منظم دام  علیه این بیماری می باشد ، اعلام کرد : از ابتدای سال 1401 تا کنون بیش از 118 هزار راس گوسفند و بز  با همکاری اکیپ های مایه کوب بخش دولتی و خصوصی در شهرستان تکاب بر علیه این بیماری مایه کوبی و ایمن سازی شده اند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان تکاب افزود : در راستای اجرای برنامه های دفتر بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی کشور در سالجاری دو نوبت عملیات مایه کوبی دامهای سبک بر علیه بیماری تب برفکی اجرا می گردد. به همین منظور و با عنایت به اجرای فاز دوم طرح مذکور در ماههای مرداد و شهریور ماه ، اکیپ های مایه کوبی شبکه دامپزشکی تکاب با مراجعه به ییلاقات کوهستانی و صعب العبور روستاهای تابعه شهرستان ، دامهای سبک را بر علیه بیماری واگیر تب برفکی به صورت رایگان واکسینه نموده و خدمات دامپزشکی را در دور دست ترین نقاط منطقه به دامداران ارائه می نمایند.

دکتر بهرامی ادامه داد: ا زابتدای سالجاری 8 طرح و برنامه مختلف مایه کوبی بر علیه انواع بیماریهای واگیر و مشترک بین انسان و دام از جمله بیماریهای بروسلوز، هاری، تب برفکی ، لمپی اسکین، طاعون نشخوار کنندگان کوچک ، آبله و شاربن در شهرستان تکاب اجرا شده و در مجموع بیش از 720 هزار نوبت راس انواع دام بر علیه این بیماریها ایمن سازی شده است.

وی د رادامه با اشاره به سختی کار بسیار زیاد و طاقت فرسای اکیپ های مایه کوب دامپزشکی تصریح کرد: کارکنان پر تلاش و زحمتکش دامپزشکی در تمام ایام سال از ساعات اولیه صبح و قبل از طلوع آفتاب با مراجعه به دامداریها و  روستاهای دور و نزدیک و بعضاً‌ ییلاقات کوهستانی صعب العبور خدمات مایه کوبی دامپزشکی را به دامداران محترم ارائه می نمایند . شایان ذکر است که علیرغم سختی کار فراوان این قشر، آسیب های ناشی از محیط کار و خطرات انتقال بیماریهای مشترک ، متاسفانه شرایط معیشتی کارکنان دامپزشکی رضایت بخش نمی باشد.

دکتر بهرامی در پایان گفت : خدمات واکسیناسیون دامپزشکی با هدف مبارزه با بیماریهای دامی و تأمین بهداشت دام موجب حفاظت و صیانت از جمعیت دامی منطقه به عنوان یک سرمایه ملی شده  و مصداق بارز حمایت از تولید ، اشتغال آفرینی و اقتصاد مقاومتی می باشد.

 

 

  • گروه خبری : اخبار شهرستان تکاب,اخبار شهرستان صفحه اصلي
  • کد خبر : 290542
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده

لینک کوتاه