• 1400/07/17 - 07:34
  • تعداد بازدید : 87
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

برگزاری آیین گرامیداشت 14 مهر روز ملی دامپزشکی در اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی ، مراسم گرامیداشت 14 مهر روز ملی دامپزشکی با حضور حضرت آیت الله دکتر دیر باز نماینده استان آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری ، ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان،مدیر کل دامپزشکی ، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه ،مدیران ادارات تابعه سازمان جهاد کشاورزی ، مسئولین ستادی و کلیه همکاران درمحوطه اداره کل دامپزشکی استان با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار گردید .

در این مراسم دکتر خلیل زاده مدیر کل دامپزشکی استان ، ضمن عرض تسلیت به مناسبت رحلت جان گداز حضرت رسول اکرم (س)  و شهادت امام حسن محتبی (ع)  و همچنین شهادت هشتمین اختر تباناک امامت و ولایت حضرت امام رضا (ع)  و  تبریک 14 مهر روز ملی دامپزشکی و هفته دامپزشکی به تلاشگران و زحمتکشان عرصه بهداشت عمومی و اقتصاد ملی  نقش دامپزشکی در تامین غذای سالم را بسیار مهم عنوان کرد.

وی اظهار داشت: تامین بهداشت و سلامت و فراهم کردن رفاه دام ، کنترل و پیشگیری  و مبارزه با بیماریهای دامی  و تامین و تضمین بهداشت و سلامت فرآورده های خام دامی ، پیشگیری و مبارزه با بیماریهای مشترک بین انسان و دام ، فراهم کردن شرایط ورود به بازار های جهانی ، توسعه پایدار و سرمایه گذاری د ربخش دام ، اجرای الزمات ، مقررات و دستورالعمل های بهداشتی سازمان های بین المللی مرتبط  از اهداف سازمان دامپزشکی کشور است و افزود سلامت انسان در گرو سلامت دام است و همین امر نقش و جایگاه بی نظیر حرفه دامپزشکی را در جامعه بیشتر نمایان می کند. و تصریح کرد در شرایط کنونی نقش دامپزشکی تنها درمان بیماری دام نبوده و امروز یکی از مهمترین رسالت‌های دامپزشکی تامین امنیت و سلامت غذایی  جامعه است.

وی افزود : کارکنان دامپزشکی استان با حضور در عرصه های تولید در مناطق روستایی و عشایری و حتی دور افتاده ترین مناطق استان سهم مهمی در تامین سلامت و امنیت غذایی استان دارند .

 رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : بیش از 75 درصد بیماری های عفونی که قابلیت انتقال به انسان دارند ، منشا حیوانی دارند که ناشی از اهمیت بخش دامپزشکی در تامین سلامت و امنیت غذایی  مردم است.

در این مراسم  مهندس کرامتی  ریاست سازمام جهاد کشاورزی استان نیز ضمن تبریک 14 مهرماه روز ملی دامپزشکی یش از 75 درصد بیماری های عفونی که قابلیت انتقال به انسان دارند ، منشا حیوانی دارند که ناشی از اهمیت بخش دامپزشکی در تامین سلامت و امنیت غذایی  مردم است. با اعلام این خبر با بیان اینکه طبق اعلام بهداشت جهانی کرونا نیز منشا حیوانی دارد ، اظهارکرد: با توجه به اهمیت سلامت غذای انسان‌ها در شرایط کنونی دامپزشکان در تضمین غذای سالم و پیشگیری از بروز بیماری‌های مشترک، نقش حیاتی دارند.

 در این مراسم مهندس کرامی ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان نیز ضمن قدردانی از زحمات بی‌وقفه همه فعالان عرصه دامپزشکی در بخش خصوصی و دولتی که در شرایط سخت و با حداقل امکانات و انتظارات مشغول خدمت‌رسانی به مردم استان هستند، افزود: بیش از 75 درصد بیماری های عفونی که قابلیت انتقال به انسان دارند ، منشا حیوانی دارند که ناشی از اهمیت بخش دامپزشکی در تامین سلامت و امنیت غذایی  مردم است.بهداشت دام از اهمیت زیادی برخوردار است .اکثردامداریهای استان سنتی است که ضروری است تلاش لازم برای ترویج و اموزش شیوه های نگهداری دام ها در شرایط بهداشتی و تولید محصول سالم برای افزایش اگاهی بهره برداران این بخش صورت گیرد.

کرامتی با بیان اینکه رعایت ضوابط بهداشتی-قرنطینه ای نقش مهمی در کنترل بیماری ها دارد، بیان کرد: پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و دام،  تامین سلامت دامها و همچنین حفظ و حراست از سرمایه های دامی از وظایف اداره کل دامپزشکی است که باید در اولویت کارهای اجرایی قرار دارد.

وی  تاکید کرد: بیماریهای های نوظهور نیز ممکن است در طول سال در بین اماکن دام و طیور ایجاد شود که نیاز است اداره کلدامپزشکی آمادگی و برنامه ریزی لازم برای شرایط بحرانی و واکنش های سریع برای بهداشت دام و ایمنی مواد غذایی داشته باشد.

وی  با اشاره به اهمیت کنترل بیماریهای دام و طیور ادامه داد: ترویج فرهنگ مصرف مرغ سایز نیز در بین افراد جامعه لازم است ، چرا که افزایش اگاهی مردم در خصوص مصرف مرغ سایز می تواند در بهبود وضعیت امنیت غذایی جامعه تاثیر گزار باشد.

در ادامه این مراسم از 20 نفر از  کارمندان نمونه و همچنین همکارانی که به افتخار بازنشستگی نائل آمده بودند با اهداء لوح تقدیرتجلیل بعمل آمد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • گروه خبری : اخبار اسلايدر
  • کد خبر : 277677
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده

تصاویر

لینک کوتاه