• 99/12/05 - 11:13
  • تعداد بازدید : 161
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
مهار کانون های جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دو روستای شهرستان مهاباد و پیرانشهر

کانون های جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دو روستای شهرستان مهاباد و پیرانشهر مهار شدند

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی: کانون‌های بومی جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان‌های مهاباد و پیرانشهر مهار شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی ، دکتر خلیل‌زاده مدیر کل دامپزشکی استان گفت  : در پی دریافت گزارش تلفات در طیور سنتی روستای "قیجی آباد" پیرانشهر و "جران" مهاباد با انجام  نمونه برداری، بیماری تشخیص داده  شد و اکیپ های کنترل و پیشگیری از این بیماری با مراجعه به محل آلودگی، عملیات مهار و معدوم سازی را آغاز و  از گسترش آن در طیور بومی و روستایی منطقه و از همه مهمتر صنعت طیور آن پیشگیری کرده و کانون های آلوده را مختومه کردند .

دکتر خلیل زاده اضافه کرد: طیور مبتلا از میادین دواب محمدیار و مهاباد خریداری شده و یک هفته بعد از خرید طیور تلفات در این دو روستا مشاهده شده است .

وی ادامه داد: طی هماهنگی های لازم انجام شده با معاون سیاسی استاندار آذربایجان‌غربی مقرر شده تا زنده فروشی مرغ و ماکیان در میادین دواب و دیگر مکان های فروش جلوگیری بعمل آید

دکتر خلیل زاده گفت: کارشناسان دامپزشکی در منطقه حضور دارند و  اقدامات بهداشتی و قرنطینه ای انجام شده و تمامی واحد های طیور بومی و صنعتی، شعاع یک، سه و هشت کیلومتری این بیماری تحت  رصد و پایش مستمر قرار دارد .

وی گفت: با توجه به اهمیت و حساسیت این بیماری در صنعت طیور و پیامدهای احتمالی شیوع آن در جمعیت طیور صنعتی و بومی از تمامی کارشناسان و تولیدکنندگان بخش طیور در سراسر استان در خواست می شود تا به محض دیدن کوچکترین علایم مشکوک به آنفلوانزای پرندگان، موضوع را به دامپزشکی شهرستان و استان گزارش کنند.

دکتر خلیل زاده تصریح کرد : شهروندان در مصرف گوشت مرغ نگران نباشند، فقط مرغ های مصرفی خود را از طریق مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی و به صورت بسته بندی که دارای مشخصات می باشد، تهیه کنند و در صورت مشاهده هر گونه تلفات غیر عادی پرندگان، مراتب را به ادارات دامپزشکی گزارش دهند.

آذربایجان غربی در کریدور تردد پرندگان مهاجر قرار دارد به همین علت همه ساله خطر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان طیور این استان را تهدید می کند.

آنفلوانزای فوق حاد طیور یک بیماری ویروسی پرندگان می باشد، ویروسهای آنفلوانزا دارای سه نوع تیپ C,B,A می باشند. در طیور فقط تیپ A می تواند ایجاد بیماری نماید. این تیپ علاوه بر طیور، سایر حیوانات از جمله خوک، اسب و همچنین انسان را درگیر می کند.

پرندگان وحشی و آبزی می توانند بدون اینکه خود مبتلا به بیماری شوند، ویروسهای آنفلوانزای طیور را با خود جابجا کنند. و بعنوان میزبان طبیعی این ویروس شناخته میشوند .

مرغ و خروس، بوقلمون، مرغ شاخدار، پرندگان زینتی، قرقاول و شتر مرغ ازجمله پرندگان حساس به این بیماری می باشند.

  • گروه خبری : اخبار اسلايدر
  • کد خبر : 271830
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده

تصاویر