• 1401/03/27 - 07:40
  • تعداد بازدید : 27
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
رسیدگی به مشکلات چوبداران در

نشست مدیر کل دامپزشکی استان و فرماندار شهرستان چایپاره با چوبداران شهرستان

به گزاش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی ،  دکتر خلیل زاده مدیر کل دامپزشکی استان در سفر یک روزه خود به شهرستان چایپاره با حضور در فرمانداری ، نشست صمیمی جهت رفع مشکلات این قشر زحمتکش در سالن جلسات فرمانداری برگزار نمود .

بنا بر این گزارش اهم موضوعات و عمده مشکلات مطرح شده به شرح زیر می باشد :

▪️تسهیل صدور گواهی حمل دام و مجوز بهداشتی  دامپزشکی
▪️تسهیل در تعیین و رفع موانع کشتار دام ، میش و بز در خارج از شهرستان 
▪️عوارض خشکسالی های اخیر و ضرورت کمک دولت در امکان فروش دام های مولدی که نگهداری آن ها صرفه اقتصادی ندارند 
▪️ضرورت رعایت نکات بهداشتی اعم از سم پاشی و واکسیناسیون دام هایی که توسط چوبداران خریداری می شود .
▪️جابجایی دام و فروش آن با توجه به گواهی بهداشتی و ضرورت 14 روز قرنطینه 
▪️ پلاک کوبی

 در این نشست صمیمی پس از استماع نظرات فوق دکتر خلیل زاده مدیر کل دامپزشکی استان طی بیاناتی مبسوط پاسخ های لازم و تصمیمات ذیل را در جهت رفع موانع و مشکلات این قشر زحمتکش  ارائه فرمود:

حمل و نقل دام و صدور گواهی های بهداشتی تابع قوانین و مقرراتی است که از وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی ابلاغ گردیده است و شبکه دامپزشکی ملزم به رعایت این موارد می باشد لیکن در جهت تسهیل امور و رفع موانع کسب و کار و نیز وضعیت خاص منطقه ،تلاش بر این است که تا جای ممکن بیشترین حمایت و تسهیل در صدور گواهی های بهداشتی مدنظر قرار گیرد.

ممنوعیت انتقال دام ماده جوان براساس دستور صادره از طرف وزارت جهاد کشاورزی و معاونت بهبود تولیدات دامی به جهت حفظ ذخیره زنتیکی کشور و دام مولد بوده و سازمان دامپزشکی نقشی در تعیین اقتصادی یا غیراقتصادی بودن دامهای ارسالی ندارد و صرفا اقدام به صدور گواهی حمل از نظر بهداشتی می نماید. علی ایحال با توجه به مازاد بودن درصدی از دامهای ماده جوان و عدم امکان جایگزینی آنها توسط دامداران و در کنار آن کمبود نهاده برای تغذیه که نگهداری آنها را با مشکل جدی مواجه کرده است پیشنهاد گردید این مورد از طریق مکاتبه شبکه دامپزشکی با فرماندار محترم جهت انعکاس به استانداری پیگیری گردد.

در جهت رفع مشکل تاخیر در تایید تخلیه  جناب مدیر کل با افزایش مدت اعتبار گواهی های صادره موافقت فرموده و مقرر شده در روزهای تعطیل هم بسته به مسافت مقصد بر این مدت افزوده شود. ضمن اینکه مکاتبه با سازمان برای دستور برقراری کشیک در مقاصد یا هرگونه راهکار دیگر در جهت حل این مشکل صورت خواهد گرفت.

مقرر شد تاییدیه های صادره از طرف مسوولین فنی کشتارگاهها در خصوص تایید تخلیه محموله ها در مواردی که  سهوا" عدم وصول برای آنها درج شده است جهت بررسی و اعلام نظر نهایی به اداره کل محترم ارسال گردد و ضمن تعیین یک زمان محدود و مشخص از طرف شبکه جهت تعیین تکلیف این موارد از طرف چوبدار و راننده ، گواهی های بعدی به صورت مشروط صادر گردد. در صورت عدم تعیین تکلیف در زمان مقرر نامبردگان به جهاد کشاورزی و اداره صنعت، معدن  و تجارت جهت طی روال قضایی معرفی خواهند شد.

مقرر شد در ایامی که بیش از یک روز متوالی تعطیل باشد شبکه دامپزشکی نسبت به برقراری کشیک قرنطینه تمهیدات لازم را پیاده نماید.

در پایان نماینده امور دام جهاد کشاورزی ضمن برشمردن مشکلات موجود در این حوزه و سیاست آزاد سازی قیمت نهاده های دامی به ممنوعیت انتقال دام های ماده جوان طبق نامه معاونت محترم بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی اشاره و تاکید نمودند که این انتقال نیازمند مکاتبه و اخذ دستور مجدد مقامات بالادستی خواهد بود . 

جلسه با صلوات بر محمد و آل محمد خاتمه یافت.

 

  • گروه خبری : اخبار اسلايدر
  • کد خبر : 287230
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده

تصاویر

لینک کوتاه