• 1400/03/08 - 07:31
  • تعداد بازدید : 125
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
فصل گرما و احتمال شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (cchf)

شهروندان با به توجه فرارسیدن فصل گرما، مراقب شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو که بیماری مشترک بین انسان و دام است، باشند.

مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی : شهروندان به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری خطرناک تب کریمه کنگو حتما گوشت قرمز مورد نیاز را از مراکز تحت نظارت و مورد تایید دامپزشکی خریداری و به مهر دامپزشکی بر روی لاشه‌ها دقت کنند و به هیچ عنوان از قصابی‌های غیرمجاز اطراف شهر‌ها که بدون نظارت بهداشتی دامپزشکی اقدام به ذبح و فروش دام می کنند خرید نکنند .

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی آذربایجان غربی، دکتر سید امید خلیل زاده مدیرکل دامپزشکی استان اظهار کرد: همه ساله با فرا رسیدن فصل گرما و تکثیر و فعالیت کنه‌ها، احتمال بروز و شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو افزایش پیدا می‌کند که با اقدامات پیشگیرانه می‌توان در برابر این بیماری اقدامات لازم را انجام داد.

وی گفت: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از طریق گزش کنه، نیش حشرات، تماس با خون یا ترشحات مبتلایان، له کردن کنه، تماس مستقیم با لاشه گوشت، خون، ترشحات و بافت های آلوده دام و تنفس در تماس با دام های آلوده قابل انتقال است و افراد در تماس با دام و فرآورده های دامی شامل دامداران، توزیع کنندگان فرآوردهای خام دامی، سلاخان، قصابان و همچنین بانوان خانه دار افراد در معرض این بیماری هستند.

دکتر خلیل زاده تصریح کرد: مهمترین عامل در انتقال این بیماری از دام به دام و از دام به انسان کنه ها می باشند، به همین دلیل در صورت مشاهده کنه بر روی بدن دام، نباید کنه را له نمود که این امر، باعث انتقال ویروس این بیماری می‌شود.

دکتر خلیل زاده گفت: مهمترین نشانه بیماری تب کریمه کنگو در دام تب عنوان میباشد و گفت: دام‌های مبتلا به کریمه کنگو چند روزی دچار تب گذرا و کمی بی‌اشتهائی شده که معمولاً برای دامداران قابل تشخیص نیست که این مدت زمان پخش ویروس است که حتی بدون درمان هم بهبودی در دام حاصل می‌شود.

وی با بیان اینکه شهروندان باید به این نکته توجه داشته باشند که گوشت دام های ذبح شده میبایستی 24 ساعت و امعا و احشای دام 48 ساعت در دمای صفر تا 4 درجه یخچال نگهداری شود، خاطرنشان کرد: نگهداری لاشه به مدت 24 ساعت در سردخانه، سبب کاهس pH گوشت می شود که ویروس کریمه کنگو به دلیل حساس بودن به pH اسیدی، از بین می‌رود.

مدیر کل دامپزشکی استان تاکیدکرد  شهروندان به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری خطرناک تب کریمه کنگو حتما گوشت قرمز مورد نیاز را از مراکز تحت نظارت و مورد تایید دامپزشکی خریداری و به مهر دامپزشکی بر روی لاشه‌ها دقت کنند و  به هیچ عنوان از قصابی‌های غیرمجاز اطراف شهر‌ها که بدون نظارت بهداشتی دامپزشکی اقدام به ذبح و فروش دام می کنند خرید نکنند .

  • گروه خبری : اخبار شهرستان صفحه اصلي
  • کد خبر : 274242
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده