• 1400/10/21 - 11:41
  • تعداد بازدید : 115
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

اجرای مرحله دوم طرح واکسیناسیون رایگان طیور روستایی و عشایری علیه بیماری نیوکاسل در استان

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی از اجرای مرحله دوم طرح واکسیناسیون رایگان طیور روستایی و عشایری علیه بیماری نیوکاسل در استان خبر داد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی،  دکتر خلیل زاده افزود: مرحله دوم طرح ملی واکسیناسیون طیور بومی بر علیه بیماری نیوکاسل با هدف کنترل و پیشگیری از این بیماری با استفاده از واکسن غیر بیماری زای مقاوم به حرارت بصورت رایگان در سطح استان اجرا می شود.

وی بیان کرد: با توجه به برنامه ریزی های سازمان دامپزشکی کشور مقرر شده این طرح در سطح تمام استان های کشور به مرحله اجرا در آید، بر این اساس در استان آذربایجان غربی نیز در اجرای این فاز  500هزار قطعه طیور روستایی و عشایری بر علیه بیماری نیوکاسل ایمن سازی می شوند.

بر اساس اطلاعات موجود طیور بومی و روستایی یکی از مخازن مهم ویروس نیوکاسل میباشند بطوریکه ویروس میتواند در بسیاری از موارد در این پرندگان بدون بروز علائم بالینی حاد و تلفات چرخش نموده ویا بعد از درگیری این پرندگان را به مخزن تبدیل نماید. لذا بالا بردن سطح ایمنی از یکسو وجایگزینی سویه های بیماریزا با سویه های غیربیماریزای واکسنی در این پرندگان میتواند خطر انتقال آلودگی از این مخازن را به طیور صنعتی از راههای مختلف بطور قابل توجهی کاهش خواهدداد.

  • گروه خبری : اخبار اسلايدر
  • کد خبر : 280693
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده

لینک کوتاه