• 1400/06/24 - 08:59
  • تعداد بازدید : 178
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

سمپاشی 461 هزار متر مربع جایگا دام و بیش 11 هزار راس دام بر علیه انگلهای خارجی در راستای مبارزه با بیماریهای تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) و لمپی اسکین از ابتدای سالجاری تا کنون

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی آذربایجان غربی ،دکتر خلیل زاده مدیر کل  دامپزشکی استان با اعلام این مطلب گفت:  در راستای اجرای طرح مبارزه با بیماری های قابل انتقال از انگلهای خارجی از جمله بیماری تب کریمه کنگو  ، عملیات سمپاشی بدن دام و جایگاه  در سطح دامداریهای استان با هدف مقابله با کنه ها توسط اکیپ های عملیاتی ادارات دامپزشکی شهرستان های تابعه انجام شده است.

 دکتر خلیل زاده اظهارکرد: یکی از مهمترین بیماری های مشترک بین انسان و دام بیماری بسیار خطرناک تب کریمه کنگو به شمار می رود. عامل این بیماری ویروسی است که توسط کنه ها، ابتدا به دام، سپس انسان به طور تصادفی از طریق دام به این بیماری مبتلا می شود.

وی افزود : با توجه به اهمیت بیماریهای قابل انتقال از طریق انگلهای خارجی ،کنه و حشرات و همچنین پیشگیری از آنها در راستای کنترل و مبارزه با بیماری واگیر بیماریهای تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) از ابتدای سالجاری تا کنون ، بدن تعداد 11 هزار 179 رأس گاو و گوساله در سطح دامداری های استان و مقدار  461 هزار متر مربع جایگاه دام بر علیه انواع انگلهای خارجی مورد سمپاشی قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: انگلهای خارجی علاوه بر تضعیف سیستم ایمنی دام وحساس نمودن دامها در ابتلا به انواع بیماریها، در انتقال بسیاری از بیماریهای دامی و مشترک بین انسان و دام مانند تب خونریزی دهنده کریمه کنگو(CCHF) تیلریوز، لمپی اسکین و .... نقش اساسی دارند و مبارزه با آنها در حفظ سرمایه دامی و تأمین بهداشت عمومی جامعه بسیار موثر است.

مدیر کل دامپزشی استان تاکید کرد :   دامداران باید برای مبارزه با کنه‌های دامی و پیشگیری از این بیماری ضمن بهسازی اماکن دامی خود، دام‌ها و جایگاه‌های نگهداری آنها را به‌صورت دوره‌ای در فصل گرما با سموم مخصوص دامی سمپاشی کنند.

  • گروه خبری : اخبار اسلايدر
  • کد خبر : 276913
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده

لینک کوتاه