• 1401/03/26 - 07:28
  • تعداد بازدید : 92
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

در راستای بررسی راهکارهای فرهنگ سازی برای مصرف غذای سالم و حلال جلسه کمیسیون غذای حلال در شهرستان چایپاره برگزار گردید.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی ، در راستای بررسی  راهکارهای فرهنگ سازی برای مصرف غذای سالم و حلال و طرح مشکلات و بیان راهکارهای مربوطه جلسه کمسیون غذای حلال با حضور مدیر کل ، مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه دامپزشکی ، امام جمعه. فرماندار ،شهردار و سایر ادارات ذیربط شهرستان چایپاره برگزار گردید.

در کمیسیون غذای حلال دکتر خلیل زاده با بیان اینکه  تامین غذای حلال و طهارت غذا با منشا دامی توسط ناظرین بهداشتی و شرعی ماموریت خطیری  و مهمی است که بر عهده پرسنل پر تلاش و سخت کوش دامپزشکی گذارده شده است تصریح کرد :  مبایستی فرهنگ سازی در خصوص مصرف  غذای حلال در جامعه ترویج پیدا کند تا با ترویج آن شاهد تضمین هر چه بیشتر غذای  پاک و حلال بر سر سفره های مردم باشیم.

 وی گفت: در حال حاضر دامپزشکی بر فعالیت 28 واحد کشتارگاه دام و طیور در استان آذربایجانغربی نظارت بهداشتی و شرعی دارد که بصورت شبانه روزی این  ناظران شرعی در این کشتارگاهها در کنار بازرسین  بهداشتی دامپزشکی حضور دارند که بر  ذبح شرعی و حلالیت فرآورده های خام دامی استحصالی نظارت دارند .

   در این کمیسیون مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه اداره کل دامپزشکی استان حجه الاسلام و المسلمین حاج آقای ولیزاده ضمن قدردانی از حاضرین ،هدف از برگزاری  این جلسه را   پرداختن به موضوع مهم یعنی مسئله غذای حلال دانستند.  

وی بحث حلیت  را  از تاثیرات غذای حلال بر سلامتی روح روان و  استجابت دعا و حل گرفتاری ها وکاهش ناهنجاری ها در جامعه عنوان کرد .و تصریح کرد در حال حاضر تمامی کشتارگاهها و اماکن بسته بندی و حتی کارخانجات سوسیس و کالباس استان دارای ناظرین شرعی بوده و در رابطه با رعایت ضوابط و دستورالعمل های سازمان دامپزشکی نظارت  دقیق دارند.

ولی زاده بر جلوگیری از کشتارهای غیر مجاز و کنار جاده ای و نیز نظارت دقیق شرعی بر امحاء اجزای غیر حلال و فراورده های خام ناپاک حاصل از این کشتارها اشاره کرد و  بر استفاده از نشریات محلی و لزوم همکاری تمامی مجموعه های دخیل در جهت افزایش آگاهی مردم در خصوص عدم استفاده از فرآورده های خام دامی ناپاک و حرام  تاکید کرد.

در ادامه فرماندار شهرستان چایپاره با ابراز رضایت از تلاشهای شبانه روزی مجموعه دامپزشکی شهرستان، نسبت به اهمیت مباحث فرهنگی و تلاش در راستای اعتلای فرهنگ و آگاهی مردم در جهت عدم استفاده از اجزای حرام  و جلو گیری از کشتارهای غیر مجاز و کنار جاده بر همکاری تمامی دستگاه های ذیربط تاکید کرد .

  • گروه خبری : اخبار اسلايدر
  • کد خبر : 287205
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده

تصاویر

لینک کوتاه