• 1400/03/03 - 08:46
  • تعداد بازدید : 152
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

اجرای طرح گسترده واکسیناسیون دام سبک علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) در استان آذربایجان غربی

مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی : با هدف پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون عمومی و رایگان طاعون نشخوارکنندگان کوچک به مدت سه ماه در استان آغاز شده است.

به گزاش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی ،دکتر سید امید خلیل زاده مدیر کل دامپزشکی استان با اعلام اینکه در اجرای این طرح ملی از توان و ظرفیت بخش خصوصی استان استفاده شده است، اظهار کرد: پیش ‌بینی می ‌شود که در این طرح ییش  از ۸۵ درصد دام  سبک استان با اولویت کانون‌ های بیماری علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه و ایمن ‌سازی شوند.

وی گفت: طاعون نشخوارکنندگان کوچک، از جمله بیماری ویروسی بسیار واگیردار گوسفند و بز است که  قابلیت سرایت از دام اهلی به حیات  وحش را دارد و در صورت انتقال خسارات و تلفات شدیدی درحیات وحش برجا می‌گذارد.

مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی در رابطه با این بیماری افزود: این بیماری با شروع ناگهانی تب، ریزش ترشحات از چشم و بینی، زخم دهان، تنگی تنفس، اسهال بد بو و سرفه آغاز شده و دام مبتلا به این بیماری شدت لاغر شده و در نهایت تلف می‌شود.

وی در خاتمه گفت : با توجه به اینکه عامل بیماری ویروس می باشد، از اینرو واکسیناسیون جمعی دام های حساس  ، قرنطینه نمودن گله های مبتلا و رعایت اصول بهداشتی و ضد عفونی کانون های آلوده و انجام برنامه های مراقبتی می توان به کنترل و ریشه کنی بیماری دست یافت .

  • گروه خبری : اخبار اسلايدر
  • کد خبر : 274141
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده