• 1400/06/13 - 08:45
  • تعداد بازدید : 167
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

اجرای موفق نمونه برداری پایش باقی مانده های دارو ،آفت کش ها ، فلزات سنگین در عسل در سال 1400 در استان آذربایجان غربی

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی ،دکتر خلیل زاده  مدیر کل دامپزشکی استان از اجرای موفق نمونه برداری پایش باقی مانده های دارو ،آفت کش ها ، فلزات سنگین  در عسل در سال 1400  در قطب زنبورداری کشور آذربایجان غربی خبر داد.

وی گفت : هدف از اجرای این برنامه ملی تضمین کیفیت و سلامت فرآورده های خام دامیو در پاسخ به نگرانی های بهداشتی مردم و تعیین حداکثر باقی مانده های دارو ،آفت کش ها ، فلزات سنگین  در عسل و سرویلانس آنها   و تعیین موارد بالاتر از حد مجاز (MRL) و برنامه ریزی های لازم برای حذف مخاطرات عنوان کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان اظهار داشت: نمونه برداری و انجام آزمون در آزمایشگاه مرکز ملی تشخیص ، تجزیه و تحلیل و تفسیر نتایج و همچنین انجام اقدامات اصلاحی از جمله فعالیت های این طرح است.

به گفته وی، براساس این طرح و همزمان با سایر استان های کشور از فرآورده های خام دامی (عسل) به تعداد 85 نمونه  آماده و ارسال شد.

دکترخلیل زاده  تصریح کرد: با عنایت به اینکه ترکیبات  احتمالی دارویی به منظور کنترل، درمان و یا پیشگیری از انواع بیماری های میکروبی دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرند، در صورتی که دستورالعمل های سازمان دامپزشکی کشور رعایت نشود سبب حضور باقیمانده این مواد  به خصوص آنتی بیوتیک ها در محصولات دامی از عسل  می شود.

وی افزود: باقیمانده های آفت کش ها  و سموم از یک سو با ایجاد عوارض بهداشتی، گسترش سویه های مقاوم باکتریها به آنتی بیوتیک ها و ایجاد مقاومت دارویی به عنوان یک خطر جدی سلامت انسانی، مصرف کننده را می نماید لذا لازم است زنبورداران  ضمن استفاده از داروهای مجاز و دارای نشانه گذاری معتبر ، به مدت زمان منع مصرف داروئی قبل از مصرف فرآورده که طبق دستورشرکت سازنده بر روی بسته بندی دارو درج شده است توجه و دقت نمایند.
 دکترخلیل زاده در ادامه گفت  دامپزشکی در فصول مختلف اقدام به آزمایشات دوره ای برای پایش این باقیمانده ها  اقدام می کند تا مشکلی برای مصرف کنندگان ایجاد نشود که بر این اساس طبق آزمایشات و پایش های دوره ای که توسط  اداره کل دامپزشکی از فرآورده های خام دامی انجام می گیرد، محصولات گوشت، شیر، مرغ، عسل و ...  ارزیابی و پایش می شوند تا مخاطرات مربوطه ارزیابی خطر صورت پذیرفته و اقدامات لازم کنترلی و پیشگیرانه صورت پذیرد  تا مشکلی برای مصرف  کننده نداشته باشند.

  • گروه خبری : اخبار اسلايدر
  • کد خبر : 276653
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده

لینک کوتاه