• 1401/03/31 - 09:29
  • تعداد بازدید : 59
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
در راستای کنترل و پیشگیری از تب کریمه کنگو (CCHF)

اجرای طرح سمپاشی جایگاه دام و بدن دام در استان آذربایجان غربی

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی ، دکتر خلیل زاده مدیر کل دامپزشکی استان گفت :  با توجه به گسترش فعالیت کنه ها و حشرات در فصل گرما و احتمال انتقال بیماری­های مشترک از جمله تب کریمه کنگو به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری خطرناک، و مبارزه با انگلهای خارجی دامی طرح  سم پاشی بدن دام  و جایگاه دام در استان آغاز گردیده است .

وی تصریح کرد : انگلهای خارجی علاوه بر تضعیف سیستم ایمنی دام وحساس نمودن دامها در ابتلا به انواع بیماریها، در انتقال بسیاری از بیماریهای دامی و مشترک بین انسان و دام مانند تب خونریزی دهنده کریمه کنگو(CCHF) تیلریوز، لمپی اسکین و .... نقش اساسی دارند و مبارزه با آنها در حفظ سرمایه دامی و تأمین بهداشت عمومی جامعه بسیار موثر است.

مدیر کل دامپزشکی استان خاطر نشان کرد  : در همین راستا با هدف ،  صیانت از سرمایه دامی استان و  جلوگیری از شیوع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام به ویژه تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو طرح سم پاشی بدن دام و جایگاه دام در استان آذربایجان غربی آغاز شده است که پیش بینی می گردد با استفاده از مقدار 1813 لیتر سم حدود 194هزار راس دام سبک وسنگین و حدود 500 هزار متر مربع جایگاه دام بر علیه انگلهای خارجی سم پاشی گردد.  

وی افزود : همزمان با اجرای این طرح در راستای ارتقا سطح آگاهی دامداران و روستائیان آموزش های لازم جهت کنترل و پیشگیری از این بیماری توسط کارشناس اعزامی ارائه می گردد.

  • گروه خبری : اخبار اسلايدر
  • کد خبر : 287397
کلمات کلیدی
karimzade بهروز کریم زاده

karimzade بهروز کریم زاده

لینک کوتاه