< اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی
 


چاپ
ارسال به دوست

تاکید مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی بر اعمال کنترل حداکثری در پیشگیری از بیماری تب برفکی دراستان

دکترداهیم مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی بر رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه ای جهت کنترل حد اکثری در پیشگیری از بیماری تب برفکی در استان آذربایجان غربی تاکید نمود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی ، دکتر کامیار داهیم مدیر کل دامپزشکی استان بر رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه ای جهت کنترل حد اکثری در پیشگیری از بیماری تب برفکی در استان آذربایجان غربی تاکید کرد.

وی با اشاره به مخاطرات بهداشتی و اقتصادی شیوع این بیماری بر صنعت دامداری استان، از دامداران و فعالان در این حوزه درخواست نمود از جابجایی دام های سبک و سنگین خارج از نظارت و کنترل های دامپزشکی جدا خودداری کنند و حمل و نقل هر گونه دام فقط با اخذ مجوزهای بهداشتی قرنطینه ای دامپزشکی انجام شود.

 وی گفت : شیوع بیماری تب برفکی سبب بروز تلفات در جمعیت دام های جوان بویژه بره و بزغاله ها می شود و  ضرر و زیان اقتصادی فراوانی را به صنعت دامپروری و دامداران استان نظیر کاهش تولید شیر وگوشت تحمیل می کند. 

 وی گفت : با رعایت اصول بهداشتی قرنطینه ‌ای و فعال کردن حوضچه‌های ضدعفونی در ورودی واحد دامداری خود، خودروهایی که در دامداری در حال تردد هستند را کاملا ضدعفونی و از ورود افراد، وسایل نقلیه و تجهیزات متفرقه به داخل واحد دامداری جلوگیری کنند.

 وی گفت : در صورتی که دامداران نسبت به ابتلای دام های خود به بیماری تب برفکی مشکوک شدند قبل از هر اقدامی باید دامپزشکی را در جریان موضوع قرار دهند تا متخصصان دامپزشکی موضوع را بررسی کرده و در صورت نیاز نسبت به واکسیناسیون و نیز درمان های کمکی و تقویتی اقدام نمایند و از همه دامداران، تولیدکنندگان و فعالان در حوزه دام درخواست نمود با مشاهده علائم این بیماری نظیر آبریزش دهان، وجود تاول و زخم در دهان، کاهش اشتها  و لنگش دام ها موضوع را سریعا به شبکه دامپزشکی شهرستان اطلاع دهند.

دکتر داهیم اطلاع رسانی، آموزش، ضدعفونی و گزارش گیری و جلوگیری از سرایت بیماری به سایر نقاط، مهمترین رمز موفقیت کنترل بیماری و کاهش عواقب آن عنوان کرد و گفت : خطر شیوع بیماری  تب برفکی جدی و ضروری است که  دامداران ضمن همکاری با ادارات دامپزشکی سراسر استان نسبت به رعایت موازین بهداشتی- قرنطینه ای اقدام نمایند.

  • کد خبر: ٧٣٧٢/
  • ٠٩:٤٥ - 1397/12/19/
  • تعداد بازدید: 57

خروج