< اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی
 


چاپ
ارسال به دوست

دامداران آذربایجان غربی مراقب بیماری تب برفکی باشند

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: دامداران استان، مراقب بروز بیماری تب برفکی باشند و نکات ایمنی را در این خصوص رعایت کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی ، دکتر کامیار داهیم  مدیر کل دامپزشکی استان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به بروز بیماری تب برفکی در تعدادی از واحدهای دامداری و مناطق روستایی کشور افزود: اتحادیه‌ها و تعاونی‌های گاوداران، واحدهای دامداری صنعتی، دامداران روستایی، همکاران شاغل در امور درمانی و پیشگیری از بیماری بخش خصوصی دامپزشکی باید معیارهای کنترلی لازم را رعایت کنند.


وی بیان کرد: افراد دخیل در صورت بروز بیماری تب برفکی، ضمن جداسازی دام های مبتلا از دام‌های سالم، به سرعت موضوع را به اداره دامپزشکی شهرستان و اداره کل دامپزشکی استان اطلاع دهند.
وی با تاکید بر توجه ویژه دامداران به واکسیناسیون دام ها اضافه کرد: همچنین باید انجام واکسیناسیون دوره ای در شعاع اپیدمیولوژیکی اطراف کانون ها انجام و از تردد غیر ضروری افراد به ویژه افراد پر مخاطره که با میادین خرید و فروش دام، کشتارگاه‌ها، سایر دامداری ها ارتباط دارند، در داخل محوطه دامداری جلوگیری و از بازدیدهای کنجکاوانه خودداری شود.


مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی از دامداران خواست تا از ورود وسایل نقلیه به داخل دامداری جلوگیری کرده و اجازه ورود به همه وسایل نقلیه نظیر ماشین های حمل شیر، علوفه و کود پس از ضد عفونی کامل و دقیق داده شود.


وی با اشاره با اینکه  دامداران باید از جمع آوری و انتقال کود واحد آلوده تا رفع کامل بیماری پرهیز کنند. گفت:  واکسیناسیون دام های آذربایجان غربی در بهمن ماه همزمان با دهه فجر آغاز شد و مراحل پایانی خود را طی می کند.
این استان دارای 9 میلیون واحد دامی اعم از سبک و سنگین بوده و با وجود قرار گرفتن در مسیر ترانزیت دام و طیور از وضعیت بهداشتی مطلوبی در این زمینه برخوردار است.

 

  • کد خبر: ٦٩٦٤/
  • ٠٩:٣١ - 1397/12/11/
  • تعداد بازدید: 120

خروج