چاپ
ارسال به دوست

سمپاشی بدن 90هزار راس دام سبک و سنگین بر علیه انگل های خارجی

از ابتدای سالجاری تا کنون :بدن90هزار راس دام علیه انگل های خارجی دام سم پاشی شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی دکتر ملکی معاون سلامت اداره کل با اشاره به اهمیت مبارزه با انگل های خارجی دامی گفت: انگلهای خارجی بدن دام ناقل بسیاری از بیماریهای واگیر دامی و بیماریهای مشترک بین انسان و دام نظیر تب خونریزی دهنده کریمه کنگو می باشند که این موضوع حساسیت مقابله باانگلهای خارجی را دوچندان می کند.

 

 وی زیان‌های اقتصادی ناشی از بروز این بیماریها را مهم دانست و افزود: انگلهای خارجی بدن دام موجب پایین آمدن سطح کیفی محصولات و تولیدات دامی شده و باعث هدر رفتن منابع و امکانات موجود در صنعت دامپروری می شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از راهکارهای پیشگیری از بروز و شیوع بیماری‌های دامی از بین بردن عوامل انتقال بیماری است که با حذف یکی از اجزا، چرخه انتقال بیماری متوقف می شود بنابراین در این راستا اداره‌کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی سمپاشی اماکن نگهداری دام و بدن دام‌ها را بر اساس ضوابط بهداشتی و رعایت اصول زیست محیطی از ابتدای سالجاری تا کنون به اجرا گذارده است.

وی  با اشاره به اهمیت مبارزه با کنه‌های موجود در بدن دام‌ها و اماکن دامی تصریح کرد: هدف از این سمپاشی مبارزه با انگل‌های خارجی بدن دام از جمله  بیماری تب کریمه‌کنگو و... است  که  از طریق کنه آلوده به ویروس منتقل می‌شود .

 

دکتر ملکی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در خصوص سمپاشی جایگاه‌های دام، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون یک میلیون و  21هزار و 959 متر مربع  جایگاه نگهداری دام و در سطح استان با سموم مختلف سمپاشی شده که این عملیات در راستای از بین بردن عوامل انتقال بیماری‌های تب کریمه، کنگو، لمپی اسکین  ، تیلریوز، بابزیوز و غیره بوده است.

وی همچنین با اشاره به سمپاشی بد دام بیان داشت  از ابتدای سالجاری تا کنون نیز بدن 90 هزار و 368  رأس دام سبک و سنگین بر علیه انگل های خارجی سمپاشی شده است .

  • کد خبر: ٢٨٧٩/
  • ١١:٣١ - 1397/09/10/
  • تعداد بازدید: 63

خروج