چاپ
ارسال به دوست

ایمن سازی بالغ بر537 هزار راس دام سبک علیه بیماری ppr (طاعون نشخوارکنندگان کوچک)

طی 7ماهه سال 97 تعداد 537 هزار و 887 راس دام سبک علیه (PPR) (طاعون نشخوارکنندگان کوچک) ایمن سازی شده اند .

 

 به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی، دکتر ملکی  معاون سلامت اداره کل  با اشاره به اینکه بیماری طاعون نشخوار کنندگان یک بیماری ویروسی مسری است که می‌تواند حیواناتی چون بز و گوسفند را مبتلا کند. از مایه کوبی بالغ بر 537هزار راس دام سبک بر علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در استان  خبر داد.

وی با اشاره به اهمیت واکسیناسیون در زمینه مقابله با این بیماری گفت: یکی از راه‌های مهم پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون به موقع دام‌ها از جمله گوسفند و بز است. و یکبار تزریق این واکسن ایمنی مادام العمر و یا حداقل سه ساله را به همراه دارد، این بیماری به دلیل قابلیت انتقال به حیوانات محیط زیست بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: در همین راستا به منظور کاهش خسارات و تلفات ناشی از این بیماری ، طی 6ماه  اول سال 97  تعداد  537 هزار و 887  راس  دام سبک علیه (PPR) (طاعون نشخوارکنندگان کوچک)  با ا ستفاده از توان بخش خصوصی  ایمن سازی شده اند  .

طاعون نشخواركنندگان كوچك (PPR) ، كه بنام طاعون بز نيز شناخته ميشود يك بيماري ويروسي بسيار مسري مي­باشد كه گوسفند و بز به آن مبتلا مي­شوند. از علايم اين بيماري تب، ترشحات چشم و بيني ، التهاب و جراحات دهاني، اختلال تنفسي و سرفه ، ذات الريه، التهاب روده ها و اسهال مي­باشد 

 

  • کد خبر: ١٧٦٠/
  • ٠٩:٥٨ - 1397/08/10/
  • تعداد بازدید: 49

خروج