بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 391017
تعداد بازديد کنندگان سايت: 72280473 تعداد بازديد زيرپورتال: 801363 اين زيرپورتال امروز: 259 سایت در امروز: 9133 اين صفحه امروز: 70 دريافت RSS در امروز: 4013 دريافت RSS صفحه: 0
 هشدار مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی در مورد شیوع بیماری تب برفکی  هشدار مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی در مورد شیوع بیماری تب برفکی
 هشدار مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی در مورد شیوع بیماری تب برفکی  هشدار مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی در مورد شیوع بیماری تب برفکی
1397/2/13 پنجشنبه
هشدار مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی در مورد شیوع بیماری تب برفکی

 به گزارش روابط عمومی ادا ره کل دامپزشکی استان آذربایجانغربی، دکتر کامیار داهیم مدیر کل دامپزشکی استان گفت: :تب برفکی بیماری ویروسی و بسیار واگیردار دام های زوج سم است و در دام ها ی اهلی و حیات وحش دیده می شود و می تواند خسارت اقتصادی فراوانی را به صنعت دامپروری، دامداران و روستائیان وارد کند.

دکتر داهیم ادامه داد: تلفات این بیماری در دام های بالغ کم و بندرت اتفاق می افتد ولی در دام های جوان تلفات قابل توجهی دارد و از همه مهم تر خسارات بسیار شدید اقتصادی و تبعات اجتماعی ناشی از کاهش تولیدات دامی و کاهش بهره وری دام است.  

وی به اشاره به اینکه  بیماری تب برفکی بیماری بسیار مسری و خطرناک بوده از  ایمن سازی تعداد 235 هزار راس دام  در فاز اول ،240 هزار راس دام  در فاز دوم و 207 هزار راس دام  در فاز سوم سال 96  و  از طریق مایه کوبی تب برفکی و  پوشش 51 درصدی ایمن سازی بر علیه بیماری تب برفکی در سال 96 خبر داد.

دکتر داهیم با تاکید بر اینکه  دامداران در کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار نقش مهمی برعهده دارند و می‌توانند با رعایت موارد بهداشتی، واکسیناسیون بموقع و ضد عفونی دامداری‌های خود در کنار ادارات دامپزشکی از شیوع این بیماری‌ها جلوگیری کنند.  گفت : واکسیناسیون در بهترین شرایط 70درصد ایمنی در بدن دام‌ها در برابر بیماری تب برفکی ایجاد می‌کند که دامداران باید برای ایمنی کامل دام و گله در برابر این بیماری به ضد عفونی، رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه توجه ویژه داشته باشند. رعایت نکردن این مهم توسط دامداران، افزایش سرعت انتشار بیماری و خسارت‌های سنگین در بین دام‌های سنگین و سبک بخصوص بره و بزغاله‌ها را به همراه دارد. برای کنترل و جلوگیری از انتشار این بیماری و کاهش تلفات و خسارت‌ها در بین جمعیت دامی باید از هرگونه جابه‌جایی، نقل و انتقال دام، خرید و فروش و حضور در میادین دام بشدت پرهیز شود.

مدیرکل دامپزشکی استان یادآور شد: دامداران در صورت مشاهده هرگونه علائم از بیماری تب برفکی مراتب را به نزدیکترین شبکه دامپزشکی در اطلاع دهند .         

منبع: روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی

بيشتر
نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است