بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 391004
تعداد بازديد کنندگان سايت: 72280432 تعداد بازديد زيرپورتال: 801346 اين زيرپورتال امروز: 250 سایت در امروز: 9092 اين صفحه امروز: 57 دريافت RSS در امروز: 4013 دريافت RSS صفحه: 0

اطلاعیه

فصل گرما و احتمال شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (cchf)فصل گرما و احتمال شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (cchf)
فصل گرما و احتمال شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (cchf)فصل گرما و احتمال شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (cchf)
1397/2/31 دوشنبه
فصل گرما و احتمال شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (cchf)
هشدار اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی نسبت به احتمال شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

  بیماری cchf یک بیماری ویروسی تب دار حاد است که بوسیله کنه به انسان منتقل می شود . این بیماری بجز تبِ مختصر و گذرا  معمولا هیچ علایمی در دامها ندارد. ویروس بیماری در خون و بافت های بدن حیوان مبتلا وجود دارد که  دراین مواقع انجام کارهایی چون شاخ بری ، پشم چینی ، کشتار دامهای آلوده و تماس افراد با خون و سایر بافت های آلوده دامها ممکن است سبب انتقال بیماری شود . همچنین گزش کنه ، له کردن کنه با دست ، تماس با خون و ترشحات خونی و گوشت آلوده نیز از راههای انتقال بیماری می باشد.

اینک با توجه به رسیدن فصل گرما و افزایش فعالیت کنه ها ، احتمال شیوع این بیماری افزایش پیدا می کند که از راههای پیشگیری این بیماری می توان به سمپاشی دام و اماکن دامی ، تجهیز کشتارگاههای دام به سردخانه نگهداری گوشت و رعایت بهداشت فردی به هنگام تماس با دام ، گوشت و آلایش دامی اشاره کرد .

لازم به ذکر است یکی از بهترین روشهای جلوگیری از انتقال این بیماری علاوه بر رعایت بهداشت فردی ، نگهداری لاشه ذام پس از کشتار حدافل بمدت 24 ساعت در دمای صفر تا 4 درجه سانتیگراد می باشد .

لذا کشتار غیر مجاز و خارج از کشتارگاه بدون رعایت پوشش ایمنی و فروش گوشت آن یکی از نقاط حساس و خطرناک در انتنقال بیماری است که در این رابطه پیشنهاد می گردد همشهریان محترم تنها از مراکز مجاز و بهداشتی نسبت به خرید گوشت مورد نیاز خود که به تایید ادارات دامپزشکی رسیده است اقدام نمایند .

منبع: روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی

بيشتر
نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است